Brak zleceń, choroba uniemożliwiająca prowadzenie przedsiębiorstwa, strata głównego kontrahenta – to wszystko powody, by zawiesić działalność gospodarczą. Jakie są tego konsekwencje? Przeczytaj, czy trzeba w takiej sytuacji płacić składki, zamknąć firmowe konto bankowe, a może sprzedać ruchomości firmowe.
Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Zawiesić prowadzenie działalności można w kilka minut, nawet przez Internet. Wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1 – postawić krzyżyk w punkcie 3, w rubryce 01 i złożyć go urzędzie. By zgłosić zawieszenie przez Internet, trzeba mieć podpis elektroniczny lub aktywny profil zaufany (założenie jest darmowe).
Działalność zawiesić mogą jedynie przedsiębiorcy, którzy nikogo nie zatrudniają. Jeśli w firmie są pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, najpierw pracodawca musi wręczyć im wypowiedzenia, a potem czekać, aż skończy się okres wypowiedzenia obowiązujący daną umowę. Gdy formalnie przestanie mieć pracowników, to może zawieszać działalność firmy.
Zgodnie z nowym prawem od 30 kwietnia 2018 roku, działalność jednoosobowa zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, może bezterminowo zawiesić dzielność.
Składki ZUS po zawieszeniu działalności firmy
Gdy zostanie zawieszona działalność gospodarcza to:
- Składka społeczna i na Fundusz Pracy zostaje obliczona proporcjonalnie do liczby dni, w których firma była aktywna.
- Składka zdrowotna nie jest podzielna, dlatego, jeśli firm działa jeden dzień w miesiącu, to i tak przedsiębiorca musi zapłacić ją za pełen miesiąc.
W następnych miesiącach, gdy działalność gospodarcza jest zawieszona, przedsiębiorca nie ma obowiązku płacenia żadnych składek ZUS.
Niestety w związku z tym traci możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia – ubezpieczenie zdrowotne traci ważność po 30 dniach od opłacenia ostatniej składki. Wyjściem z tej sytuacji jest zgłoszenie się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego lub dopisanie się do ubezpieczenia jednego z członków rodziny zatrudnionego na umowę o prace lub prowadzącego własną działalność gospodarczą.
Można się także zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Poza ubezpieczeniem zdrowotnym przedsiębiorca może skorzystać ze szkoleń i staży oferowanych przez urząd pracy. Co więcej, po 90 dniach od rejestracji, ma szanse na otrzymanie zasiłku.
Zawieszenie działalności w ciągu dwóch pierwszych lat, kiedy przedsiębiorca może płacić preferencyjne składki ZUS, nie przedłuża możliwości płacenie niższych składek. Zgodnie z prawem, taki przywilej przysługuje tylko przez 24 miesiące od rejestracji firmy.
Przychody – czy można je mieć po zawieszeniu działalności?
Pomimo zawieszenia działalności firmy, przedsiębiorca może mieć dochody, np. zaległe pieniądze od kontrahentów mogą w dalszym ciągu wpływać na firmowe konto bankowe, którego nie trzeba zamykać. Mając to na uwadze, warto wybierać takie oferty bankowe, które proponują dobre warunki przedsiębiorcom. Ma to duże znaczenie, ponieważ gdy dochodzi do zawieszenia działalności gospodarczej, dobrze nie mieć dodatkowych kosztów miesięcznych w związku z utrzymaniem np. firmowego konta bankowego.
Co więcej, przedsiębiorca może podjąć pracę na podstawie umowy o pracę, bez żadnych ograniczeń. Nie wolno mu natomiast wykonywać prac, które zgodnie z PKD były przedmiotem działalności jego firmy, gdy jest zatrudniony na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie.
Zawieszenie działalności gospodarczej to dobry pomysł, gdy przedsiębiorca spodziewa się, że w najbliższym czasie nie będzie miał zleceń. Działalność firmy może przecież wznowić nawet po miesiącu.
Dodaj komentarz