Umowy B2B – 5 prostych błędów, które możesz łatwo wyeliminować

Umowa business-to-business cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie w branży IT. Dzieje się tak, ponieważ przy takiej formie współpracy można zarobić nawet o 30% więcej, niż na tym samym stanowisku podpisując umowę o pracę. Współpraca B2B to umowa o świadczenie usług pomiędzy przedsiębiorcami. Co jest najważniejsze w tego rodzaju umowie?

1. Nieprecyzyjnie określony przedmiot umowy

Przedmiot umowy, czyli zakres czynności, które należy wykonać przez okres jej trwania. Należy położyć nacisk, by w tej części umowy został zawarty dokładny czas na wykonanie czynności. Precyzyjnie należy także określić wszystkie czynności, jakie podmiot wykonawczy ma do zrobienia, jednak nie ma to być lista zadań, ale precyzyjny opis zakresu czynności wraz z uwzględnieniem obszarów, w jakich będą wykonywane zadania. Warto zakres prac rozpisać w formie harmonogramu działań, np. opis etapów projektowych i dodać do umowy jako załącznik.

Czytając opis zakresu czynności, nie śpiesz się i przeanalizuj go dokładnie. Sprawdź, czy pokrywa się ze wcześniejszymi ustaleniami, omawianymi między Tobą a pracodawcą. Nie podpisuj umowy, gdy nie rozumiesz jakiegoś stwierdzenia, czy określenia czynności.

2. Źle dobrany model rozliczenia

Umowy B2B rozliczane są na podstawie modelu zadaniowego (etapy projektu) i czasowego – pracodawca płaci za wykonaną pracę, biorąc pod uwagę czas jej wykonania. W przypadku branży IT ten model został rozbity na dwa modele:

  • Fixed price – podczas zawierania umowy osoba, z którą ja zawierasz, ustala wraz z Tobą ostateczną kwotę wynagrodzenia za zrealizowanie określonych zadań w odpowiednim czasie. To częsty model rozliczenia w przypadku większych projektów. Uwaga! Ta metoda rozliczenia korzystna jest tylko wtedy, gdy potrafisz dobrze wycenić usługę i posiadasz precyzyjny harmonogram prac.
  • Time&material – praca rozliczana jest na podstawie określonej stawki, przyjętej za konkretną miarę czasu. Najczęściej mowa jest o stawce za godzinę pracy. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy trudno Ci określić dokładnie harmonogram prac. W tym modelu otrzymujesz wynagrodzenie za wykonaną pracę z uwzględnieniem całego czasu, jaki poświęciłeś na pracę.

By uniknąć błędnego określenia modelu rozliczenia w umowie B2B, przeanalizuj, czy przedmiot umowy lepiej rozliczyć zadaniowo, czy czasowo. Rozliczenie zadaniowe lepsze jest w przypadku, gdy wykonujesz pracę, której zakończenie może się opóźnić z winy Twoich podwykonawców.

3. Nieuregulowane prawa autorskie

Prawa autorskie to bardzo ważny aspekt umowy B2B. Nie wszystko, co będziesz wykonywać w ramach współpracy B2B jest utworem, podlegającym prawom autorskim. Zgodnie z prawem utwór to wynik Twojej działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Wartość wytworzonego dzieła nie ma znaczenia.

Prawo autorskie informuje o tym, kto będzie miał prawo do wytworzonego działa, dlatego w umowie trzeba doprecyzować czy zostają one przekazane na rzecz pracodawcy, czy są częściowo przekazane lub, czy prawo do utworu ma jedynie jego autor.

Ważne także, aby określić, kiedy prawa zostają przekazane: z chwilą przejęcia przez pracodawcę utworu, czy momencie zapłaty za nie – to rozwiązanie jest najlepsze, konto firmowe informuje Cię, a właściwie jego stan, czy przejęcie zostało wykonane. W takim przypadku powielanie informacji jest najlepsze – konto firmowe możesz podać jeszcze raz w treści dotyczącej przejęcia praw autorskich. Czasem lepiej zawrzeć więcej szczegółów, niż zostawić niedopowiedzenia, które mogą skończyć się niemiłą niespodzianką.

4. Niedoprecyzowane zasady NDA

Klauzula NDA (non disclosure agreement) dotyczy zachowania poufności. Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa może zostać uznane za czyn nieuczciwej konkurencji. Klauzula NDA informuje Cię o wysokości kary, jaką musisz zapłacić w przypadku, gdy ujawnisz chronione w ten sposób informacje technologiczne, techniczne, organizacyjne itp. o firmie.

Najważniejsze jednak, by w paragrafie umowy dotyczącym NDA zostały wyszczególnione rodzaje informacji poufnych, których nie możesz ujawnić oraz czas, przez jaki jesteś zobowiązany do tajemnicy. Niestety często ten paragraf jest traktowany po macoszemu i wynika z tego wiele nieporozumień.

5. Źle określone zasady zakazu konkurencji

Zasady zakazu konkurencji to także bardzo ważny element umowy B2B. Warunki te mogą nawet zablokować Twojej firmie możliwość pracowania dla innych podmiotów, a co za tym idzie, możliwość zarabiania większych pieniędzy. Przeczytaj bardzo dokładnie klauzulę o zakazie konkurencji, zanim podpiszesz umowę!

Zakaz konkurencji powinien określać:

  • definicję działalności konkurencyjnej z uwzględnieniem specyfiki biznesu,
  • okres karencyjny,
  • zakres zakazu konkurencji i opis czynności zakazanych oraz określenie terytorium, na jakim ma obowiązywać,
  • sankcje za naruszenie zakazu konkurencji.

Warto jeszcze doprecyzować paragraf dotyczący kar umownych. To da Ci pewność, że każda ze stron wywiąże się ze złożonych obietnic, wykazanych w umowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *