Leasing to połączenie dzierżawy i kredytu. Nie mając jednorazowo dużej kwoty pieniędzy na kupno np. samochodu, możesz go zwyczajnie wydzierżawić. Przeczytaj, na czym polega leasing, co może stać się jego przedmiotem i czy warto korzystać ze stron tzw. porównywarek, gdzie znajdziesz porównanie kont firmowych, ofert leasingowych i wiele innych.
Na czym polega leasing?
Przeanalizujmy zasadę działania leasingu na najpopularniejszym przykładzie, czyli leasingu samochodu. Jako dzierżawca korzystasz z samochodu na warunkach, które zostały określone w umowie leasingowej. W czasie trwania umowy przedmiot leasingu – w tym wypadku samochód – nie jest Twoją własnością. Zostaje Ci jedynie udostępniony na czas określony przez zapisy w umowie. Dopiero po zakończeniu umowy leasingowej, możesz stać się właścicielem owego samochodu, wykupując go często w atrakcyjnej cenie – niższej niż jego wartość rynkowa.
Co może być przedmiotem leasingu?
Prowadząc firmę (działalność gospodarczą), możesz wziąć w leasing np.:
- samochód,
- nieruchomości,
- specjalistyczne maszyny,
- linie produkcyjne,
- komputery,
- meble,
- oprogramowanie,
- wyposażenie biurowe np. drukarka.
Leasing finansowy i operacyjny
Z leasingu często korzystają osoby, które dopiero zakładają działalność gospodarczą. To dobre rozwiązanie na zminimalizowanie wydatków, związanych z rozpoczynaniem działalności.
- Leasing operacyjny – podatek VAT naliczany jest stopniowo z uwzględnieniem każdej raty. W przypadku tego rodzaju leasingu leasingodawca, jako właściciel samochodu, wpisuje auto jako środek trwały do swojej ewidencji. Umowa leasingu operacyjnego zawierana jest na minimum 40% czasu amortyzacji środka trwałego.
To dobre rozwiązanie patrząc na rozliczanie kosztów uzyskania przychodów. Leasing operacyjny umożliwia odpisanie niemal wszystkich kosztów związanych z przedmiotem leasingu. Gdy przedmiotem leasingu jest samochód, to odliczyć możesz:
- ratę leasingową,
- czynsz inicjalny, czyli opłatę początkową,
- wydatki na paliwo,
- zakup wyposażenia,
- przegląd samochodu.
- leasing finansowy – całość podatku VAT musisz zapłacić z pierwszą ratą leasingu. Pamiętaj, że do kosztów uzyskania przychodów możesz dać jedynie odsetki od rat. Nie możesz odpisać całej raty. Leasing finansowy umożliwia dokonanie odpisu amortyzacyjnego już od samego początku, jeśli posiadasz leasingowany samochód. Umowa leasingu finansowego zawierana jest na czas określony, bez minimalnego okresu jej trwania. Podpisujesz umowę leasingową na ile czasu chcesz – w zależności od swoich potrzeb i możliwości firmy.
Leasing finansowy jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy, jeśli:
- chcesz być właścicielem przedmiotu leasingu od samego początku,
- chcesz odliczyć cały VAT od razu,
- chcesz podpisać umowę na krótszy czas niż 40% okresu amortyzacji przedmiotu,
- chcesz leasingować przedmiot inny niż 23% VAT,
- nie masz możliwości zawarcia umowy na leasing operacyjny z powodu niskiej stawki amortyzacyjnej i wysokiego wykupu.
Na rynku jest jeszcze dostępny leasing zwrotny. Biorąc go, zmieniasz prawo własności na prawo do użytkowania majątku. To rozwiązanie przyczynia się do poprawy płynności finansowej firmy. Dzieje się tak, ponieważ firma leasingowa odkupuję od przedsiębiorstwa środek trwały.
Na co zwrócić uwagę na umowie leasingowej?
Zanim podpiszesz umowę na leasing, zwróć uwagę na:
- opłaty i TOiP, który uwzględnia kary za nieterminową spłatę,
- wysokość raty i dokładny termin spłaty,
- warunki wykupu leasingowanego przedmiotu,
- sposób rozliczenia umowy, gdy mowa o wypowiedzeniu,
- rodzaje zabezpieczeń,
- warunki ubezpieczenia.
Jak znaleźć najlepszą ofertę? W tym celu zajrzyj na strony typu porównywarki. Tam zobaczysz, co oferują poszczególne firmy. To dobra metoda na znalezienie innych ofert dla firmy, żeby nie przepłacać np.: porównanie kont firmowych pomoże Ci znaleźć konto, za którego prowadzenie i częste operacje nie płacisz. To duża oszczędność dla firmy w skali roku.
Dodaj komentarz