Jesteś przedsiębiorcą i zastanawia Cię, co stanie się z firmą w chwili Twojej śmierci? W takiej sytuacji ustaje byt prawny firmy. Dobrym zabezpieczeniem przed taką procedurą jest przekazanie decyzyjności następcy, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości zarządzania firmą. To właśnie jest sukcesja. Przeczytaj, jakie konto bankowe dla firm jest bezpieczne i czy uprawnienia do niego dziedziczy zarządca sukcesyjny.
Korzyści z ustanowienia zarządcy sukcesyjnego
Od 25 listopada 2018 r. właściciel firmy może zgłosić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej tzw. zarządcę sukcesyjnego. Będzie on prowadził sprawy firmy wraz z zarządzaniem do momentu zakończenia postępowania spadkowego. To doskonałe zabezpieczenie działalności gospodarczej i jej płynności finansowej.
Najważniejsze korzyści z sukcesji to:
- Zachowanie płynności działania przedsiębiorstwa.
- Osoba powołana na stanowisko zarządcy sukcesyjnego od razu po śmierci przedsiębiorcy, może się zająć prowadzeniem firmy.
- Nie dochodzi do wyrejestrowania podatnika VAT.
- Wszystkie umowy z pracownikami oraz umowy handlowe pozostają w mocy prawnej.
- Firma kontynuuje dotychczasową metodę opodatkowania.
- Nie wygasają wcześniej udzielone zezwolenia, licencje i koncesje.
- Konto bankowe dla firm może pozostać to samo, które zostało wybrane przez poprzedniego zarządcę. Zarządca sukcesyjny ma do niego dostęp.
Uwaga! Nie można ustanowić zarządu sukcesyjnego w przypadku, gdy zostanie ogłoszona upadłość przedsiębiorcy.
Powołanie zarządcy sukcesyjnego – jak to zrobić?
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym wskazuje, że zarządcą sukcesyjnym może zostać osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, wobec której nie został prawomocnie orzeczony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów prawa upadłościowego lub kodeksu karnego. Uprawnienie do powołania zarządcy sukcesyjnego wygasa po upływie dwóch miesięcy, licząc od dnia śmierci przedsiębiorcy.
Zarządca sukcesyjny może zostać powołany na dwa sposoby:
- Przez przedsiębiorcę za jego życia.
- Po śmierci przedsiębiorcy przez:
- małżonka przedsiębiorcy, który ma udział w przedsiębiorstwie w spadku,
- ustawowego spadkobiercę przedsiębiorcy, który przyjął spadek,
- testamentowego spadkobiercę, który przyjął spadek,
- zapisobiorcę windykacyjnego, który przyjął zapis windykacyjny, jeśli zgodnie z testamentem przysługuje mu udział w przedsiębiorstwie w spadku.
Przy drugim sposobie powoływania zarządcy sukcesyjnego wymagany jest udział notariusza i zachowanie formy aktu notarialnego.
Konto dla firm, czyli jak jeszcze zabezpieczyć firmę
Gdy już wiesz, co zrobić, by firma nie przestała działać nagle po Twojej śmierci, zastanów się nad zabezpieczeniem finansów. Wybierając konto bankowe dla firm, warto zdecydować się na takie, które kosztuje firmę najmniej. Najlepiej gdy:
- jego prowadzenie jest darmowe,
- nic nie kosztuje wypłacanie z niego gotówki w dowolnej kwocie ze wszystkich bankomatów w Polsce,
- wydanie karty płatniczej jest darmowe,
- są wszystkie przelewy krajowe Elixir, także te do ZUS i US pozbawione są dodatkowych opłat,
- nic nie kosztuje wpłacanie na nie pieniędzy w popularnych wpłatomatach,
- ma darmowe metody autoryzacji przelewów internetowych (kody SMS lub aplikacja mobilna).
Dobre konto bankowe dla firm to takie, które pomaga przedsiębiorcy na każdym kroku. Na rynku pojawiły się nawet oferty kont, do których przedsiębiorca może dostać terminal płatniczy na korzystnych warunkach, czy finansowanie faktur dla firmy.
Dodaj komentarz