Każdy, kto chciałby założyć własną firmę, wie, że formy działalności gospodarczej przybierać mogą różne postacie, co wiąże się oczywiście z innym charakterem ich funkcjonowania. Nie ma co ukrywać, że zdecydowanie najpopularniejszą formą działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dlaczego właśnie ona jest tak często wybierana? Jakimi charakteryzuje się zaletami? A może ma jakieś wady, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, gdy rozważa się zarejestrowanie nowej firmy?
Zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
To, dzięki czemu spółka z.o.o cieszy się tak ogromną popularnością wśród przedsiębiorców, to przede wszystkim jej ogromne zalety znacznie ułatwiające nie tylko prowadzenie codziennej działalności, lecz również po prostu jej założenie.
Z całą pewnością największą zaletą spółki z.o.o są bardzo niskie koszty na start. Samo założenie spółki nie jest bowiem drogą inwestycją. Wymagane jest złożenie opłaty jedynie za akt notarialny i rejestrację spółki w KRS, a także wniesienie wkładu własnego spółki, który wynosi obecnie minimum 5 tysięcy złotych. Warto przy tym zauważyć, że koszt założenia spółki z.o.o może być jeszcze mniejszy, gdy dokona się go przez internet, ponieważ wtedy odchodzi konieczność opłacenia notariusza.
Kolejną ogromną zaletą jest możliwość bardzo szybkiego uzyskania numerów NIP i KRS, co zwykle następuje w ciągu kilku dni, a także jak wcześniej wspomniano, możliwość rejestracji spółki przez internet.
Nie można również zapominać o tym, że choć minimalny wkład kapitału konieczny do założenia spółki to 5 tysięcy złotych, to jednak możliwość wejścia w spółkę to tylko 50 złotych. Przy czym warto pamiętać, że odpowiedzialność finansowa wspólnika odpowiada jedynie jego udziałowi, a to oznacza, że wspólnicy de facto nie muszą spłacać długów takiej spółki.
Wady spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Jak jednak każda inna działalności, tak i spółka z.o.o ma pewne wady, które trzeba mieć na uwadze, jeśli będzie chciało się podjąć decyzję o wybraniu właśnie takiej formy prowadzenia biznesu.
Zdecydowanie największą wadą spółki z.o.o jest nadal bardzo silnie sformalizowanie procedury jej zakładania. W dalszym ciągu konieczne jest pokonanie kilku następujących po sobie etapów, aby możliwe było rozpoczęcie działalności. Nie można w żadnym wypadku przeskoczyć tego, że najpierw trzeba zawrzeć umowę spółki przed notariuszem lub przez internet, a następnie trzeba wnieść wymagany kapitał, zarejestrować spółkę w KRS, a także otworzyć konto bankowe i zgłosić spółkę do ZUS-u. Dopiero gdy to wszystko zostanie zrealizowane, można przejść do prowadzenia działalności gospodarczej.
Kolejną wadą jest to, że wypracowany przez spółkę z.o.o zysk, może być podwójnie opodatkowany. Przede wszystkim, jako zysk samej spółki, a następnie jako dywidenda wypłacana wspólnikom.
Oprócz tego, do wad zaliczyć można również wiele formalności ze strony prowadzenia spółki z.o.o, takich jak konieczność prowadzenia pełnej księgowości, a także obowiązek składania co roku sprawozdań finansowych.
Warto pamiętać, że korzyści i wady spółki z o.o. mogą być różne w zależności od konkretnej sytuacji i rodzaju działalności. Przed założeniem spółki z o.o. zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą lub prawnikiem, aby dokładnie zrozumieć, jakie będą konsekwencje tej decyzji dla Twojego biznesu.
Dodaj komentarz