Firmowe konto bankowe jest niezbędnym elementem każdej, nawet jednoosobowej działalności gospodarczej. Posiadanie rachunku bankowego wynika z obowiązku wykazywania i rejestrowania wszystkich przychodów z tytułu prowadzonej działalności. Dodatkowo każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do regularnych rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędem Skarbowym. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na opłacanie składek i podatków z prywatnego konta – jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest założenie odrębnego rachunku firmowego.
Dlaczego warto mieć konto firmowe?
Prawo w Polsce nie zabrania prowadzenia działalności z wykorzystaniem rachunku prywatnego. Przepisy skarbowe nakładają na właścicieli firm jedynie obowiązek wykonywania rozliczeń z ZUS i US bezgotówkowo. Podatek VAT oraz zaliczki na podatek dochodowy powinny być odprowadzane do fiskusa w formie przelewu bankowego.
Oddzielne konto przeznaczone tylko dla firmy znacznie ułatwia kontrolę nad finansami przedsiębiorstwa. Transakcje są klarowne i nie trzeba oddzielać wydatków prywatnych od firmowych. Kolejnym ogromnym plusem jest fakt, że w trakcie kontroli skarbowej urząd nie będzie miał wglądu w nasze prywatne zakupy.
Mimo braku oficjalnego przepisu, który nakazywałby przedsiębiorcy posiadanie odrębnego, firmowego rachunku bankowego, w określonych sytuacjach takie konto jest niezbędne. Według prawa przedsiębiorca, który rozlicza się z innym przedsiębiorcą jest zobligowany do założenia konta firmowego. Taki sam obowiązek dotyczy osób prowadzących działalność, gdzie kwota transakcji przekracza 15 tysięcy złotych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając firmowy rachunek bankowy?
Kryterium, które ma największy wpływ na wybór konta firmowego, są najczęściej koszty związane z utrzymaniem rachunku. Kilka lat temu opłaty za prowadzenie takiego konta potrafiły być naprawdę wysokie. W tej chwili banki prześcigają się w ofertach typu „konto firmowe za 0 zł”. Na co zwrócić szczególną uwagę?
- OPŁATA ZA PROWADZENIE RACHUNKU – banki liczą sobie od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie za prowadzenie konta firmowego. Warto wybrać bank, który oferuje konto bez żadnych dodatkowych kosztów.
- PROWIZJA – przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić, czy oferta banku nie przewiduje prowizji za wypłaty z bankomatu czy przelewy. W przypadku przedsiębiorstw jest to niezwykle istotne, ponieważ w skali roku taka prowizja może generować spore koszty.
- KARTA PŁATNICZA – coraz mniej instytucji finansowych obciąża klientów kosztami związanymi z wydaniem i użytkowaniem karty. Jednak bardzo często, jako właściciel danego rachunku, możesz zostać zobowiązany do wykonania transakcji kartą na określoną kwotę. W przeciwnym wypadku konto firmowe zostanie obciążone kolejną prowizją.
- DOSTĘP DO BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ – ważne, aby był bezpłatny, a strona logowania prosta i intuicyjna w obsłudze.
Dodaj komentarz