Działalność gospodarcza – jakie formy biznesu możesz prowadzić w Polsce?

W Polsce firma może być prowadzona w trzech głównych formach. Przeczytaj, co kryje się pod polskim hasłem działalność gospodarcza. Rodzaje jej prowadzenia zależą przede wszystkim od tego, czy chcesz mieć firmę ze wspólnikami, czy samodzielnie. Przeczytaj, czym różnią się od siebie te rodzaje działalności oraz, jakie są ograniczenia w wyborze poszczególnych form prawnych.

Działalność gospodarcza – rodzaje polskich firm

Jeśli chcesz założyć działalność gospodarczą w Polsce, do wyboru masz 3 główne formy prawne:

  1. Indywidualna działalność gospodarcza, zwana także samozatrudnieniem.
  2. Spółka cywilna.
  3. Spółka handlowa:
  4. spółka kapitałowa:
  5. z ograniczoną odpowiedzialnością,
  6.  akcyjna,
  7. spółka osobowa:
  8. jawna,
  9. cywilna,
  10. partnerska,
  11. komandytowa,
  12. komandytowo-akcyjna.

Czym różnią się od siebie formy działalności?

Wszystkie wyżej wymienione formy działalności, różnią się przede wszystkim od siebie:

  • sposobami rozliczania podatku i rodzajem prowadzenia księgowości, a także obowiązkami wynikającymi z tych dwóch czynności,
  • odpowiedzialnością za zobowiązania,
  • tym, kto może reprezentować firmę na oficjalnych spotkaniach, czy w sprawach urzędowych,
  • potrzebnym kapitałem minimalnym do założenia działalności gospodarczej,
  • miejscem (urzędem), w którym należy zgłaszać i załatwiać wszystkie sprawy związane z prowadzoną działalnością.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – rodzaje zobowiązań i inne podstawowe informacje

Samozatrudnienie to jedna z najprostszych form prowadzenia firmy. Jest ona przeznaczona dla osób fizycznych. Jednoosobowa działalność gospodarcza – rodzaje świadczonych przez nią usług oraz wszystkie związane z nią informacje, musisz zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możesz ją także zarejestrować przez Internet w CEIDG. W zgłaszanej nazwie firmy muszą się znaleźć co najmniej imię i nazwisko wnioskodawcy. Można także dodać element określający profil działalności firmy.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wymaga od Ciebie minimalnego kapitału, a prowadzenie jej księgowości, zależy od wybranej przez Ciebie formy opodatkowania. Do wyboru masz:

  • Opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa i podatek liniowy). W tym przypadku możesz prowadzić uproszczoną księgowość, czyli Książkę Przychodów i Rozchodów. Zasada ta dotyczy tylko tych firm, w których w minionym roku przychody nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro.
  • Ryczałt – wymagana jest ewidencja ryczałtu.
  • Karta podatkowa, która zwalnia z obowiązku prowadzenia księgowości.

Jeśli w wyniku prowadzenia przez ciebie działalności gospodarczej jednoosobowej powstaną zobowiązania, to Ty jako przedsiębiorca odpowiadasz za nie całym swoim majątkiem. Co więcej, jako właściciel firmy jesteś osobą, która ma wyłączne prawo do reprezentowania swojej działalności, oraz jesteś podatnikiem PIT, a możesz także być podatnikiem VAT.

Spółka – złożona działalność gospodarcza. Rodzaje spółek

W Polsce jest aż 7 rodzajów spółek. By założyć spółkę, potrzebujesz co najmniej jednego wspólnika. Zobacz, jakie jeszcze wymogi musisz spełnić.

Wspólnik

W przypadku spółki cywilnej i jawnej wspólnikami mogą być osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne mające zdolność prawną. Natomiast jeśli chodzi spółkę partnerską, to obie osoby muszą być osobami fizycznymi, uprawnionymi do wykonywania wolnych zawodów. W spółce komandytowej pierwszy wspólnik to komplementariusz (osoba odpowiadająca całym swoim majątkiem), a drugi to komandytariusz (odpowiada kwotą określoną w umowie). Natomiast w spółce komandytowo-akcyjnej jedna osoba to komplementariusz, a druga to akcjonariusz. W przypadku spółki akcyjnej musi być minimum jeden założyciel, z tym że założycielem nie może być wyłącznie jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dokument założycielski

Spółka cywilna, jawna i partnerska sporządza umowę w formie pisemnej, uzupełnionej o niezbędne dokumenty, np. akt notarialny w przypadku majątku w formie nieruchomości. Spółka komandytowo-akcyjna i akcyjna oparta jest na statucie w formie aktu notarialnego. Spółka komandytowa i z ograniczoną odpowiedzialnością oparta jest na umowie w formie aktu notarialnego.

Dodatkowo spółki różnią się wymogami dotyczącymi:

  • zapisywania nazw,
  • sposobami prowadzenia księgowości (uproszczona lub pełna),
  • miejscem rejestracji działalności (KRS lub CEIDG),
  • minimalną wysokością kapitału zakładowego,
  • posiadaniem osobowości prawnej lub organu zarządzającego,
  • rodzajem reprezentacji,
  • odpowiedzialnością za zobowiązania,
  • wynagrodzeniem lub uczestniczeniem w zyskach spółki.

Wszystkie szczegóły dotyczące poszczególnych spółek można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji w zakładce „Praca i biznes”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *