Codzienna praca z danymi klientów i informacjami na temat prowadzonych projektów w firmie wymaga dobrych zabezpieczeń, zarówno na poziomie sieci firmowej, jak i działań zewnętrznych. Działaniami podwyższonego ryzyka, pod kątem wycieku danych, są transakcje płatnicze – nie tylko przelewy bankowe, ale także sprzedaż w sieci. Mając to na uwadze, wybieraj świadomie konto dla firm w dobrym banku oraz korzystaj z bezpiecznych systemów sprzedażowych. Przeczytaj, jak możesz uchronić firmę przed atakami hakerów, botów i wirusów.
Bezpieczeństwo w sieci – co kryje się pod tym hasłem?
Bezpieczeństwo firmy w sieci można rozpatrywać na kilka sposobów:
- Zabezpieczeń związanych z wewnętrzną siecią firmową, w której przechowywane są dane pracowników, klientów, oraz informacje o zrealizowanych projektach oraz tych, które są w trakcie realizacji.
- Zabezpieczeń dotyczących działalności zewnętrznej np. sprzedaży w Internecie. Tu w grę wchodzą zarówno zabezpieczenia dotyczące przelewanych pieniędzy, jak i przesyłania danych odbiorców przesyłek.
- Zabezpieczeń informacji na temat firmy, znaków firmowych, logo, zdjęć i innych materiałów, dzięki którym oszuści podszywają się pod daną firmę.
Podstawą dbania o bezpieczeństwo firmy w sieci, jest korzystanie z usług zaufanych firm, czyli:
- Jeśli prowadzisz sklep internetowy, niech zostanie on stworzony przez profesjonalistów, którzy wdrożą certyfikat SSL, by klienci mogli bezpiecznie płacić za zakupy i pozostawiać swoje dane.
- Jeśli chcesz założyć konto dla firm, wybierz bank, który ma dobra pozycje na rynku. Tylko w takich bankach masz pewność, że nad bezpieczeństwem transakcji i zgromadzonych na koncie dla firm środków, czuwa sztab ludzi. Zaawansowane zabezpieczenia bankowe to gwarancja, że Twoje pieniądze są bezpieczne. Dobrze, jeśli bank, w którym zakładasz konto dla firm, dba o Ciebie – informuje o ewentualnych nieprawidłowościach.
- Systemy antywirusowe, firewalle i inne produkty do ochrony danych firmowych często okazują się za słabe – nie potrafią powstrzymać botów wykradających dane z zawirusowanej sieci. Rozwiązaniem jest outsourcing usług IT, a więc ochrona sieci firmowej przez firmę zewnętrzną.
Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć materiały, które udostępniasz w sieci np. na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, wysyłasz klientom w wiadomości, umieszczaj znaki wodne i blokady uniemożliwiające powielanie materiałów. W sklepie internetowym zablokuj funkcje pobierania zdjęć produktowych, by nikt ich nie wykorzystał bez Twojej wiedzy.
Otwarta sieć internetowa – jak ją zabezpieczyć?
Publiczna sieć internetowa to taka, która np. udostępniana jest klientom w restauracji, czy hotelu. Jest zabezpieczona jednym wspólnym hasłem lub nie ma hasła. Taka sieć to ogromne ryzyko dla firmy, ponieważ nikt nie ma kontroli nad zachowaniem użytkowników – są anonimowi, a więc bezkarni.
Najczęściej dokonywane przestępstwa w otwartej sieci:
- Wyłudzenia pieniędzy i oszustwa na aukcjach i w sklepach poprzez fałszowanie danych.
- Kopiowanie i przechowywanie danych kont bankowych innych użytkowników.
- Wysyłanie wirusów.
- Kradzieże baz danych np. klientów hotelu, restauracji.
- Udostępnianie i pobieranie zakazanych treści np. pornografii dziecięcej.
Jeśli chcesz tego uniknąć, nie musisz rezygnować z darmowego WiFi dla klientów. Wystarczy, że zapewnisz minimalny poziom zabezpieczeń, który daje możliwość identyfikowania użytkowników sieci i gromadzenia informacji o ich połączeniach, zachowując prawo do prywatności. Dzięki temu każdy może bezpiecznie korzystać z takiej sieci – możesz wchodzić nawet na konto dla firm z którego korzysta Twoje przedsiębiorstwo.
Konto dla firm – które wybrać?
Jeśli już masz zabezpieczoną sieć WiFi i wewnętrzną sieć firmową oraz korzystasz ze znanych systemów płatniczych np. PayPal, PayU itp., to czas pomyśleć o zabezpieczeniu pieniędzy. Odpowiednie konto dla firm gwarantuje bezpieczeństwo przechowywania środków.
Dodaj komentarz