Banknoty – jak odróżnić autentyczne od falsyfikatów?

Jak wynika z raportu MSWiA, w Polsce najczęściej podrabiane są banknoty o nominałach 50 i 100 złotych oraz 20 i 50 euro. Jednym ze sposobów na uniknięcie otrzymania takich banknotów jest korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. internetowe konto bankowe, płatności mobilne itp. Jednak czasem musisz zapłacić gotówką. Przeczytaj, jak rozpoznać falsyfikat.

Internetowe konto bankowe i inne sposoby unikania gotówki

Najprostszą metodą na zmniejszenie ryzyka otrzymania fałszywego banknotu jest unikanie posiadania gotówki. To stosunkowe proste w dzisiejszych czasach dzięki rozpowszechnieniu płatności mobilnych, np. przy pomocy telefonu, zegarka czy zwyczajnie karty płatniczej – można nimi zapłacić za zakupy w wielu sklepach. Dodatkowo, coraz więcej pracodawców wybiera przelew na internetowe konto bankowe jako formę przekazania wynagrodzenia pracownikowi.

Jednak niestety przychodzi raz na jakiś czas taki moment, kiedy musimy mieć gotówkę. Wtedy najlepiej wypłacać pieniądze z bankomatów, należących do znanych banków. Tam na pewno nie będzie falsyfikatów, ponieważ każdy banknot jest skanowany przed wydaniem. Często również potrzebna jest gotówka na wyjazd zagraniczny. Wtedy najlepiej korzystać ze znanych kantorów, które mają dobrą opinię w internecie i znajdują się w miejscach o wzmożonym ruchu, np. na rynku miasta, w centrum handlowym itd. W takich miejscach mało który właściciel nie ma skanera do banknotów.

4 zasady rozpoznawania fałszywych banknotów

Niestety istnieje bardzo duże ryzyko, że podrobiony banknot dostaniemy w małym osiedlowym sklepie, gdzie nie ma skanera do pieniędzy. Dlatego właściciele takich biznesów często nawet nie mają pojęcia o tym, że mają w kasie fałszywkę. Nieświadomie wydają taki banknot klientowi. Trafia on do obiegu i krąży tak długo, aż ktoś go zdemaskuje.

Oto cztery metody sprawdzenia, czy banknot jest podrobiony:

  • Dokładne dotykanie banknotu – podrobione banknoty często wykonane są z wiotkiego lub zbyt sztywnego papieru, a więc nie szeleszczą w charakterystyczny sposób. Co więcej, oryginalne pieniądze mają wiele wypukłości i charakterystyczną fakturę. Na to również zwróć uwagę.
  • Dokładnie oglądaj – przyjrzyj się grafice. Wszystkie linie powinny być ciągłe, a elementy doskonale spasowane w taki sposób, by tworzyły jednolity wzór. Zobacz także, czy na banknocie znajdują się elementy charakterystyczne dla danej waluty, np. znak wodny, wypukły druk, nitka zabezpieczająca itp. Sprawdzając banknot, zobacz czy wszystkie niezbędne zabezpieczenia znajdują się na nim jednocześnie.

Warto wiedzieć, że polskie banknoty oglądane pod światło mają elementy tworzące jeden uzupełniający się wzór (ten uzupełniający się druk dwustronny nazywany jest recto-verso). Umieszczone są po obu stronach banknotu. Ten wzór to korona w owalu. Jeśli nie widać takiego wzoru, składającego się uzupełniających się kilku elementów, to znak, że banknot może być podrobiony.

  • Patrz pod różnymi kątami – zobacz czy elementy wydrukowane specjalną farbą zmieniają kolor w zależności od kąta padania światła. Takim elementem jest np. królewska litera na banknocie 50 złotych.
  • Powąchaj – banknoty mają specyficzny zapach. Składa się na niego aromat papieru, z jakiego jest zrobiony oraz woń tuszu i farb, z których wykonane są elementy graficzne i zabezpieczenia.

Dokładnie przyglądaj się szczególnie banknotom 50 złotych i 100 złotych. To nominały najczęściej podrabiane przez fałszerzy. Pamiętaj także, że kluczem do rozpoznania prawdziwości banknotu jest wiedza dotycząca zabezpieczeń i wyglądu danego banknotu. W tym celu warto zajrzeć do internetu i poszukać np. jak powinien wyglądać oryginalny banknot 100 złotych czy 50 euro. Wszystkie informacje na temat zabezpieczeń polskich banknotów można znaleźć na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Co zrobić z fałszywym banknotem?

Zgodnie z Kodeksem Karnym świadome wprowadzenie do obiegu fałszywego banknotu podlega karze. Dlatego, jeśli w portfelu znajdziesz podejrzany banknot, udaj się do najbliższego oddziału banku, gdzie pracownik sprawdzi specjalną maszyną oryginalność banknotu. W przypadku, gdy banknot okaże się sfałszowany, pracownik banku ma obowiązek go zatrzymać i sporządzić protokół zatrzymania tego banknotu. Wszystkie podrobione banknoty przekazywane są policji, która oddaje je do ekspertyzy do Narodowego Banku Polskiego.

Warto przyglądać się otrzymywanym pieniądzom, ponieważ, jeśli fałszywy banknot chcesz wpłacić na konto w banku, to pracownik ma obowiązek wezwania policji. Ma ona prawo przesłuchać, a nawet zatrzymać posiadacza podrobionego banknotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *